BRATISLAVSKOU DIVOČINOU
Objavte prírodnú rezerváciu Vydrica!
LOKALITA
Bratislava - Rača
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
3.9 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
130m
BRATISLAVSKOU DIVOČINOU
Objavte prírodnú rezerváciu Vydrica!

LOKALITA
Bratislava - Rača
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
3.9 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
130m
Chodník pripravujeme, bude k dispozícii čoskoro!
O náučnom chodníku
Rezervácia Vydrica vznikla začiatkom roku 2022 s cieľom chrániť povodie slobodnej riečky Vydrica, ktorá sa tu kľukatí pestrou mozaikou malokarpatských lesov. Rezervácia má rozlohu až 483 hektárov, z ktorých 450 je v najvyššom 5. stupni ochrany. Toto územie je však výnimočné tým, že je tu umožnený voľný pohyb turistov!
Ekológovia Erik Baláž a Tomáš Olšovský nám poodhalia tajomstvá tohto vzácneho kúska divokej prírody: pozrieme sa spolu na to, ako sa lesy vyvíjajú prirodzeným spôsobom, na čo všetko sú potrebné vyvrátené a mŕtve stromy, ako buky kŕmia celý les, alebo ako nám rezervácie ako Vydrica pomáhajú v boji s klimatickou zmenou.
Tomáš je navyše odborník na hmyz, a priblíži nám, kde sa ukrývajú a ako žijú vzácne druhy chrobákov, ako napríklad prekrásny fúzač alpský či kováčik fialový. Možno budete mať šťastie a v okolí Vydrice uvidíte poletovať pásikavca veľkého - vzácnu čierno-žltú vážku, ktorá je jedným z dôvodov, prečo je toto územie chránené… Poďte si s nami vychutnať kus ozajstnej prírody!
AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK
Na začiatok chodníka sa dá dostať z rôznych smerov, no najkratšia trasa (2,4km) vedie z Horárne Pekná Cesta. Tu môžete zaparkovať a na prvú lesmírnu zastávku prísť buď pešo, alebo na bicykli (cesta pešo z horárne trvá približne 45 minút, na bicykli 15 minút).
Praktické info
Tento náučný chodník začína pred bufetom “U Slivu” na turisticko-cyklistickej križovatke a pokračuje po cyklotrase vedúcej po ľavej strane riečky Vydrica. Cyklotrasa sa približne po 1km napája na žltú turistickú značku, ktorou budete pokračovať dokopca na Pánovu lúku a z nej ďalej, stále po žltej, na Kotliarku. Tu odbočíte doprava smerom dolu kopcom na červenú turistickú značku, ktorá vás prevedie zvyškom náučného chodníka až na Spariská. Trasa nie je veľmi náročná - mali by ju zvládnuť deti nad 5 rokov, ktoré sú aspoň trošku zvyknuté na turistiku. Stúpanie predstavuje približne 1/4 celej trasy.
PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…
1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.
2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.
3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.
MAPA
Sprievodcovia

Ing. Tomáš Olšovský, PhD.
ochranár
Už takmer 20 rokov sa profesionálne venuje ochrane prírody, od roku 2021 je riaditeľom CHKO Záhorie. Aktívne sa podieľa na celoslovenských projektoch zameraných na ochranu druhovej diverzity, predovšetkým bezstavovcov, výskume, manažmentových opatreniach, mapovaní a ochrane pralesov a človekom málo narušených lesov. Propagáciu, envirovýchovu, komunikáciu so záujmovými skupinami zameranú na ochranu prírody a krajiny považuje za kľúčové aktivity.

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár
Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová
Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.