Do výšin za kamzíkmi

Spoznajte život húževnatých tatranských kamzíkov

LOKALITA

Hrebienok - Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

5.8 km

ČAS

2:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

705m

Do výšin za kamzíkmi

Spoznajte život húževnatých tatranských kamzíkov

Do výšin za kamzíkmi

LOKALITA

Hrebienok - Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

5.8 km

ČAS

2:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

705m

O náučnom chodníku

Tieto nenápadné no nádherné zvieratá kedysi žili v našej celej krajine. Po skončení poslednej doby ľadovej sa však stiahli vysoko do hôr - na jediné miesto, kde pretrvalo prostredie vhodné pre ich život. Na ikonickej trase z Hrebienka na Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách vám priblížime, ako kamzíky prežívajú v drsných vysokohorských podmienkach. Dozviete sa, prečo sa v minulosti kamzíky vo veľkom lovili, ako to vyzerá v kamzíčej škôlke ale napríklad aj to, čo môžeme my ľudia robiť pre lepšiu ochranu kamzíkov. Náučným chodníkom nás bude sprevádzať Erik Baláž, známy slovenský ekológ a ochranár. Poďte s nami do výšin za kamzíkmi!

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Na Hrebienok sa zo Starého Smokovca dostanete buď pešo po zelenej turistickej značke alebo lanovkou. Prvá zastávka chodníka vás čaká hneď pri turistickom rázcestníku!

PRAKTICKÉ INFO

Tento náučný chodník je jeden z náročnejších, no zvládnu ho aj deti, ktoré sú zvyknuté na turistiku. Počítajte ale s celodenným výletom vo vysokohorskom teréne. Určite si zoberte pevnú obuv, prípadne aj turistické paličky. Na Zbojníckej chate sa môžete občerstviť výborným jedlom a pokochať krásnym horským prostredím. Ak máte, odporúčame si zobrať ďalekohľad - určite budete mať možnosť pozorovať kamzíky aj iných obyvateľov tatranskej prírody.

Tento náučný chodník je otvorený celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Podrobnosti

LOKALITA
Hrebienok - Zbojnícka chata, Vysoké Tatry
NÁROČNOSŤ
3/5
DĹŽKA
5.8 km
ČAS
2:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
705m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI