DUNAJ - TEPNA ŽIVOTA
Preskúmajte Dunaj a život v ňom
LOKALITA
Bratislava
NÁROČNOSŤ
1/5
DĹŽKA
3.3 km
ČAS
0:45 hod (cesta tam)
STÚPANIE
10m
DUNAJ - TEPNA ŽIVOTA
Preskúmajte Dunaj a život v ňom

LOKALITA
Bratislava
NÁROČNOSŤ
1/5
DĹŽKA
3.3 km
ČAS
0:45 hod (cesta tam)
STÚPANIE
10m
O náučnom chodníku
Tak ako krv nesie kyslík a živiny do celého tela, tak prinášajú rieky život do našej krajiny. Majestátna rieka Dunaj tak robí už od nepamäti - a práve preto na jeho brehoch vzniklo mesto Bratislava. Rozmanitosť života v Dunaji a jeho okolí bola kedysi ohromujúca! Ekológ Erik Baláž vám na náučnom chodníku prezradí, ako vyzerala táto krajina pred tisíckami rokov, keď sa nespútaný Dunaj rozlieval do pestrej mozaiky lesov, mokradí a množstva bočných ramien. Viete si predstaviť, čo všetko tu žilo? Jedinečné jesetery - druh rýb, ktorý tu prežíva už od čias dinosaurov. Tie vám na tomto náučnom chodníku predstaví ichtyológ Ladislav Pekárik zo SAV. Dozviete sa, že niektoré z nich dorastali až do dĺžky 8 metrov a mohli ste ich tu vidieť ešte v minulom storočí!
Okrem toho sa dozviete, na čo sú užitočné povodne a na Pečnianskej pláži spolu preskúmame príbeh “chodiacich stromov”. Poďte sa presvedčiť o tom, že Dunaj vždy bol a stále je pulzujúca tepna života!
Praktické info
Trasa náučného chodníka začína na Tyršovom nábreží a pokračuje približne 3 km proti prúdu Dunaja. Je to nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj menšie deti. Náučný chodník vedie po vyšliapanom chodníčku cez Pečniansky les, popri brehu Dunaja.
Týmito miestami vedie viacero chodníkov, ktoré sú navzájom pospájané, no nemusíte sa báť, že sa stratíte - len sa držte v blízkosti rieky. V druhej polovici trasy môže byť počas letných mesiacov bujnejšia vegetácia a teda menej prehľadná trasa náučného chodníka. Rastie tu aj žihľava, preto odporúčame dlhé nohavice. Pečnianska pláž ponúka príležitosti pre opekanie a samozrejme je možné sa tu kúpať!
PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…
1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.
2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.
3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.
MAPA
Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár
Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová
Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Mgr. Ladislav Pekárik, Ph.D.
ichtyológ, SAV
Ekológ Ladislav Pekárik je pracuje ako vedec v Centre biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Pôsobil aj ako vysokoškolský pedagóg na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Zameriava sa najmä na výskum ekológie rýb, evolučnej ekológie rastlín a živočíchov a nepôvodných organizmov. V súčasnosti sa intenzívne venuje výskumu a ochrane dunajských jeseterov.