MEDVEDÍ ROK
Zažite rok v živote medveďa
LOKALITA
VYSOKÉ TATRY, Bielovodská dolina
NÁROČNOSŤ
5/5
DĹŽKA
12 km
ČAS
4:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
920m
MEDVEDÍ ROK
Zažite rok v živote medveďa

LOKALITA
VYSOKÉ TATRY, Bielovodská dolina
NÁROČNOSŤ
5/5
DĹŽKA
12 km
ČAS
4:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
920m
O náučnom chodníku
Na turistike v nádhernej Bielovodskej doline vám budeme po kúskoch odhaľovať prekvapivo mierumilovnú povahu najväčších šeliem našich lesov. Pozrieme sa na to, ako medvede trávia čas v jednotlivých ročných obdobiach, kde sa zdržiavajú a čo sa deje v ich živote. Možno vás prekvapí, čo medvede jedia. 90% medvedieho jedálnička tvorí rastlinná potrava - bežne spásajú trávu, čučoriedky či brusnice. Človeka v žiadnom prípade nepovažujú za potenciálnu korisť. Nie je dôvod sa medveďov báť, je však dôležité vedieť, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom, aby si naše správanie nevysvetlili ako hrozbu. Aj to vám na tomto náučnom chodníku ukážeme! Okrem toho vás naučíme spoznávať medvedie stopy, trus a ďalšie známky ich prítomnosti v prírode. Sprevádzať vás bude Erik Baláž, známy slovenský ekológ a ochranár, ktorý prestal stretnutia s medveďmi počítať pri čísle 300. Erik sa 15 rokov intenzívne venoval pozorovaniu medveďov, čo ho inšpirovalo aj k natočeniu filmu Strážca divočiny a napísaniu knihy Posledná pevnosť.
AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK
Na tento náučný chodník sa môžete dostať autom alebo autobusom. Prvá zastávka chodníka vás čaká hneď na Lysej Poľane, kde sa nachádza autobusová zastávka aj platené parkovisko. Autobus z Popradu tu chodí pravidelne každú 1-2 hodiny. Posledný spiatočný autobus smer Poprad však odchádza o 18:15 (dajte si pozor, aby ste sa stihli vrátiť, keďže ide o náročnú turistickú trasu!).
PRAKTICKÉ INFO
Čo sa týka turistickej trasy, jedná sa o najnáročnejší z našich náučných chodníkov - vhodný pre tých, ktorí sa chcú naozaj poriadne vyvetrať! Chodník vedie celou Bielovodskou dolinou až ku Litvorovmu plesu, čo je približne 12 km jedným smerom. Budete prechádzať cez rôznorodé prírodné prostredia - popri potoku, cez les, lúky, až do vysokohorského prostredia.
Šanca, že tu medvede stretnete je veľmi nízka napriek tomu, že tu žijú. Značeným turistickým chodníkom sa vyhýbajú.
Prístup na tento náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Horáreň v Bielovodskej doline (6/20 zastávok).
PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…
1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.
2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.
3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.
MAPA
Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár
Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová
Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.