PO STOPÁCH VLKOV

Vydajte sa po stopách tajomných vlkov

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY

NÁROČNOSŤ

4/5

DĹŽKA

6.3 km

ČAS

3:15 hod (cesta tam)

STÚPANIE

951m

PO STOPÁCH VLKOV

Vydajte sa po stopách tajomných vlkov

PO STOPÁCH VLKOV

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY

NÁROČNOSŤ

4/5

DĹŽKA

6.3 km

ČAS

3:15 hod (cesta tam)

STÚPANIE

951m

O náučnom chodníku

Vydajte sa po stopách tajomných vlkov! Na náučnom chodníku z Bobroveckej Vápenice do Sedla Predúvratie vás prevedieme teritóriom vlčej svorky - miestami, kde vlky skutočne žijú a lovia. Nemusíte sa však báť, že ich tu stretnete. Vlky sú veľmi plaché a určite sa vám vyhnú. Namiesto toho vám dáme množstvo dôvodov, prečo ich obdivovať. Dozviete sa, v čom sú nám vlky podobné, akú majú úlohu v prírode, ako lovia, aj prečo je stretnutie s nimi také vzácne. Okrem toho sa naučíte rozpoznávať vlčie stopy a trus, ktoré takmer určite nájdete na hrebeni Babiek! Náučný chodník vedie cez národnú prírodnú rezerváciu Mních. Nádherné skalné bralá sú domovom vzácnych rastlín, a poskytujú útočisko rysom, medveďom aj dravým vtákom.

Tip na článok: NAHLIADNI DO ŽIVOTA VLKOV

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Na začiatok tohto náučného chodníka sa najlepšie dostanete autom. Zaparkujte na parkovisku Bobrovecká Vápenica.
Možnosti MHD sú tu trochu obmedzené, ale sú: Z Liptovského Mikuláša sa autobusom dostanete na začiatok obce Jalovec (zastávka “Jalovec, most”). Odtiaľ potom treba ísť 2,5 km pešo po asfaltke vľavo, smerom na Hotel Mních (je to cca 30 minút).

Z parkoviska Bobrovecká Vápenica sa vydajte po modrej turistickej značke smerom na Babky. Prvá zastávka vás čaká len pár desiatok metrov od parkoviska, za kaplnkou.

PRAKTICKÉ INFO

Toto je jeden z náročnejších náučných chodníkov - na trase sú úseky s prudším stúpaním. Nie je to nič dramatické, ale pripravte sa na celodennú turistiku. Zoberte si pevnú obuv a odporúčame si pribaliť aj náhradné tričko a bundu proti vetru.

Cestu späť si môžete obmeniť po modrej turistickej značke, ktorá vedie popri chate Červenec (otvorená je cez víkendy - čapujú pivo aj kofolu).

Ak máte, zoberte si aj ďalekohľad - z hrebeňa Babiek je nádherný výhľad na Západné Tatry!

Náučný chodník je prístupný celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Hodnotenia

Parádne to bolo, ďakujem za virtuálny sprievod! Aj trus som našiel presne ako som išiel z Babiek na Predúvratie :D

Podrobnosti

LOKALITA
ZÁPADNÉ TATRY
NÁROČNOSŤ
4/5
DĹŽKA
6.3 km
ČAS
3:15 hod (cesta tam)
STÚPANIE
951m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI