ZA VTÁČÍM SPEVOM

Spoznajte vtáčiky Malých Karpát

LOKALITA

BRATISLAVA, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

4.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

170m

ZA VTÁČÍM SPEVOM

Spoznajte vtáčiky Malých Karpát

ZA VTÁČÍM SPEVOM

LOKALITA

BRATISLAVA, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

4.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

170m

O náučnom chodníku

Na náučnom chodníku zo Železnej studničky na Drieňovské lúky vám predstavíme vyše 20 druhov vtákov, ktoré žijú v okolí nášho hlavného mesta. Vďaka rozmanitosti mestských lesov tu uvidíte skutočne pestrú škálu vtákov - od najmenšieho orieška hnedého až po tesára čierneho či výra skalného. Naučíme vás ich rozoznávať podľa spevu aj vzhľadu! Dozviete sa, kto je “policajt v lese”, koho spev znie ako skapínajúci motor a ktorý vtáčik dokáže napodobniť zvuk motorovej píly či zvonenia telefónu. Náučným chodníkom nás bude sprevádzať skúsený ornitológ Ján Dobšovič, ktorý sa poznávaniu vtáctva venuje celý život. Tak poďte, vydáme sa spolu za vtáčím spevom!

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Náučný chodník začína na Železnej studničke, kam sa môžete dostať buď pešo alebo autobusom zo zastávky Červený most.
Cesta pešo z Červeného mosta trvá približne 45 minút.
Na Železnú studničku chodí pravidelne každú hodinu autobus č. 43, na ktorý môžete nastúpiť na zastávke “Partizánska lúka” v blízkosti Červeného mosta.

CESTA SPÄŤ

Posledná zastávka náučného chodníka sa nachádza v blízkosti autobusovej zastávky Drieňovské lúky, odkiaľ chodí takisto autobus č. 43 smerom na Červený most. Autobus stojí aj na Železnej studničke, kde sa môžete osviežiť v bufete.

PRAKTICKÉ INFO

Trasa náučného chodníka nie je veľmi náročná, ide teda o vhodné miesto na výlet s deťmi. Vyrážame zo Železnej studničky smerom na Malý Drieňovec, kam nás dovedie lesná cestička. Za Malým Drieňovcom sa napojíme na žltú turistickú značku, ktorou budeme pokračovať. Tento náučný chodník vám odporúčame navštíviť na jar, v mesiacoch apríl - jún, kedy je obdobie párenia a hniezdenia väčšiny vtákov. V tomto čase ich budete počuť najviac. Zážitok z náučného chodníka však budete mať aj počas iných mesiacov. Navyše, ak sem v lete prídete skoro ráno (okolo 5:00), pravdepodobne budete mať možnosť pozorovať bociana čierneho.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Ján Dobšovič
ornitológ

V minulosti sa venoval najmä ochrane prírody v rôznych mimovládnych organizáciách, okrem iného pôsobil aj ako predseda bratislavskej pobočky Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (teraz SOS BirdLife Slovakia). V roku 2011 založil cestovnú kanceláriu watching.sk, ktorá sa venuje pozorovaniu prírody, envirovýchove a propagácii prírodného turizmu. Sprevádzanie v prírode považuje za jeden zo spôsobov jej ochrany.

Podrobnosti

LOKALITA
BRATISLAVA, Železná studnička
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
4.5 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
170m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI