ŽIVÁ RIEKA

Objavte našu jedinú slobodnú rieku Belá

LOKALITA

VAVRIŠOVO

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

2 km

ČAS

1:00 hod (okruh)

STÚPANIE

10m

ŽIVÁ RIEKA

Objavte našu jedinú slobodnú rieku Belá

ŽIVÁ RIEKA

LOKALITA

VAVRIŠOVO

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

2 km

ČAS

1:00 hod (okruh)

STÚPANIE

10m

O náučnom chodníku

Rieka Belá je jediná slobodná rieka na Slovensku. Voľne sa kľukatí Liptovom a vo svojom okolí vytvára explóziu života. Presvedčte sa o tom sami! Na plážach rieky Belá rastú vzácne druhy rastlín a pod kameňmi sa ukrývajú pošvatky veľké - vodný hmyz, ktorý tu prežil ešte z čias dinosaurov. Na náučnom chodníku sa dozviete, ako slobodná rieka Belá vyformovala krajinu, aj ako dokáže regulovať povodne a sucho. Preskúmame spolu aj okolitý les. Nájdeme tu tajuplné zákutia a zníženiny po niekdajších korytách rieky, z ktorých dnes vyviera pramenitá voda. Prostredie navyše ponúka príležitosti pre piknik, opekačku a kúpanie. Urobte si pohodový výlet s deťmi či kamarátmi a spoznajte tento úžasný fenomén!

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

K tomuto náučnému chodníku sa môžete dostať buď autom alebo autobusom. Ak pôjdete autom, zaparkujte pri Autokempe Vavrišovo.
Ak sa chystáte prísť autobusom, vystúpte na zastávke "Vavrišovo,OcÚ", a príď pešo ku Autokempu Vavrišovo. Je to približne 15 minút chôdze. Prvá zastávka náučného chodníka vás čaká na parkovisku pred kempom.

Praktické info

Turistická trasa je mimoriadne vhodná na výlet s deťmi. Ide o ľahkú turistiku popri rieke. Toto je jediný náučný chodník v Lesmíre, ktorý nevedie po značenej turistickej trase. Trasa vedie lesom popri rieke po vychodených (aj menej vychodených) cestičkách. Pripravte sa na to, že to bude tak trocha dobrodružstvo ;-). Budete musieť prechádzať po kamenistých brehoch, predrať sa cez húštinu mladých vŕb a možno aj preskákať po okraji rieky. Belá každoročne mení svoje koryto, preto je ťažké predpovedať, kadiaľ bude tiecť v čase vašej návštevy. Náučný chodník však pravidelne aktualizujeme a aplikácia vám zakaždým dá presné inštrukcie kadiaľ ísť, aj s fotografiou miesta ďalšej zastávky. Je to ľahká turistika, ktorú hravo zvládnu aj deti. Nájdete tu perfektné miesta na kúpanie, takže v lete si určite pribaľte aj uterák a plavky!

Rada nad blato: Ak sa tu vydáte tesne po daždi, odporúčame si zobrať gumené čižmy! ;-)

Chodník je prístupný celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Hodnotenia

Príjemne strávený čas na rieke Belá. Vďaka aplikácii LESMÍR sme sa naučili veľa nového. Tešǐme sa na ďaľšie trasy. Ďakujeme Erik Baláž za video-sprievodcu!

Bolo to super! Páčilo sa aj 4-ročnému synovi. Páčilo sa nám, že sme mali hľadať ďalšiu a ďalšiu zastávku, videá super, zaujímavé pre deti. Dozvedeli sme sa kopec nových informácií. Už máme v pláne aj ďalší chodník.

Podrobnosti

LOKALITA
VAVRIŠOVO
NÁROČNOSŤ
1/5
DĹŽKA
2 km
ČAS
1:00 hod (okruh)
STÚPANIE
10m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI

Nike ACG Slovak Rivers LAB

Chodník vznikol s podporou