Podcast: LESMÍR Erika Baláža

Chcete lepšie rozumieť prírode? Počúvajte Lesmír Erika Baláža!

Podcast: LESMÍR Erika Baláža

Erikov vesmír je les. Ako ekológ, aktivista a filmár prináša Erik fascinujúce príbehy o tom, ako funguje príroda, a nevyhýba sa ani aktuálnym témam týkajúcim sa jej ochrany. V podcastoch sa bude o prírode rozprávať s Leou Kurpasovou, alebo si pozve vlastných hostí. Čaká vás množstvo príbehov, kde preberieme všetko: od medveďov po lykožrúty, od hôr po nížiny, od klimatickej zmeny po ničenie biodiverzity. Budeme sa s ľahkosťou rozprávať aj o vážnych témach.

Kde počúvať

Apple podcasts Google podcasts Spotify

19. Afrika očami Erika Baláža 2. diel

05. janára 2023

Dnešná epizóda je pokračovaním rozhovoru s Erikom o jeho ceste do Afriky, konkrétne do Tanzánie a jej národných parkov. V minulom dieli sme sa dozvedeli aké to je stretnúť leva na pár metrov, prečo divoké zvieratá v Afrike ľudí úplne ignorujú a ako bylinožravce formujú tunajšiu krajinu. V tejto epizóde si vypočujeme Erikove zážitky z národných parkov Serengeti, Ngoro ngoro a Arusha. Dozviete napríklad do akej miestni ľudia podporujú ochranu prírody, prečo na rovine nerastú stromy alebo aká je ekologická funkcia hrochov. Príjemné počúvanie!

18. Afrika očami Erika Baláža 1. diel

09. decembra 2022

Povedali sme si, že vás počas týchto mrazivých dní trochu zahrejeme novým dielom podcastu o horúcej Afrike, ktorú Erik nedávno navštívil!
Erik vám v tejto epizóde priblíži svoje zážitky a prekvapivé pozorovania zo safari. Vedeli ste, že africké divoké zvieratá, vrátane levov a leopardov, ľudí úplne ignorujú? Diskutujeme o tom, ako je možné, že tu zvieratá človeka nevnímajú ako korisť či potenciálnu hrozbu - a prečo je tomu u nás inak. Okrem toho sa dozviete ako sa spí v africkej divočine, ako fungujú národné parky v Tanzánii, aj ako bylinožravce formujú (nielen) tunajšiu krajinu. Príbehov máme naozaj kopec, preto sme túto tému rozdelili do dvoch epizód… Započúvajte sa do tej prvej!

17. Podcast špeciál: Otázky a odpovede

18. novembra 2022

V tomto dieli odpovedáme na vaše otázky! Dozviete sa napríklad či môžu potraviny v batohu prilákať medveďa keď nocujeme vonku, prečo je v zime skialpinizmus v Tatrách problém (veď všetky zvieratá predsa spia a chránené rastliny sú pod snehom), ale aj ako hospodáriť v lesoch tak, aby sme zlepšili vodný režim, biodiverzitu, odolnosť a zároveň udržali ekonomiku, Ďakujeme za vaše skvelé otázky! Neváhajte nám posielať ďalšie - buď do správy alebo na info@lesmir.sk. Radi na odpovieme v nasledujúcich podcastoch! 😉

16. Jarabiny - nenápadní záchrancovia lesa

14. októbra 2022

Vedeli ste, že jarabiny majú v lese nenahraditeľnú úlohu?
Po letnej pauze pre vás opäť začíname tvoriť podcasty o divočine! Tentokrát sa s Erikom Balážom rozprávame o jarabinách a ich funkcii v lesnom ekosystéme. Okrem iného sa dozviete ako jarabiny zachraňujú lesnú pôdu, ako je možné, že semiačka jarabín sú všade v lese, alebo kto v Tichej doline robí najeseň najväčšiu jarabinovú párty :)

15. Extrémne sucho: Dokážeme sa s ním vysporiadať?

26. júla 2022

Je sucho, ktorému čelíme, spôsobené tým, že máme menej zrážok? V rozhovore s Erikom Balážom sa v tomto dieli podcastu dozviete, že zrážok celkovo nie je menej - na horách dokonca prší viac ako v minulosti. Problém je, že zrážky sú počas roka nerovnomerne rozložené a krajina nie je schopná vodu zadržať. Pozrieme sa spolu na to akú rolu hrajú zdravé lesy v zadržiavaní vody v krajine, ako stromy ochladzujú vzduch a prečo je väčšina riek dnes z ekologického hľadiska nefunkčných. Započúvajte sa…

14. Lazník Roman Kostúr: Ako sa dá žiť s medveďmi

5. júla 2022

Máme dôvod na paniku z premnožených medveďov, alebo je možné aby ľudia a medvede žili v blízkosti jeden druhého bez konfliktov?
Roman Kostúr žije na podpoľaní vyše 20 rokov. S manželkou a štyrmi malými deťmi chovajú na lazoch neďaleko Očovej ovce, kozy, kravy, kone - a problémy s medveďmi nemajú. Ako je to možné?

13. Vesmír lesa: Ako funguje lesný ekosystém

12. júna 2022

V tomto dieli podcastu vám s Erikom Balážom predstavíme lesný vesmír!
Pozrieme sa spolu na to, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Vedeli ste, že až 80% života v lese sa nachádza v pôde?

12. Karol Kaliský: Ako sa filmuje divočina

27. mája 2022

Kto stojí za úchvatnými filmami o slovenskej divočine Vlčie hory, Nesmrteľný les či Živá rieka? V tomto dieli podcastu vám režisér Erik Baláž a filmár Karol Kaliský priblížia svoje zážitky z filmovania divokej prírody.

11. Sprevádzanie v prírode: ako zážitok mení naše vnímanie

12. mája 2022

Sú turisti v prírode problém? Nemusia byť, ak sa citlivo nastavia pravidlá. Sprevádzanie v prírode môže byť prínosom nielen pre návštevníkov, ale aj pre región, a v konečnom dôsledku aj pre samotnú prírodu. Jerguš Tesák, zoológ a sprievodca, ktorý sa venuje ochrane veľkých šeliem, v rozhovore s Erikom Balážom zdieľa svoje skúsenosti so sprevádzaním v prírode. Vďaka zážitku sa s prírodou citovo prepájame, lepšie jej rozumieme a máme väčšiu potrebu ju chrániť. Sprevádzanie by mohlo byť novou, dôležitou súčasťou našich národných parkov, ktoré aktuálne prechádzajú reformou.
Ako by to mohlo fungovať a čo všetko by ste mohli v národnom parku vidieť a zažiť sa dozviete v tomto diele podcastu. Príjemné počúvanie!

10. Rieka Belá - čo prináša krajine jej nespútanosť?

28. aprila 2022

Rieka Belá je svojou nespútanosťou na Slovensku unikát. Ako jedna z posledných riek nie je zregulovaná, vďaka čomu vo svojom okolí vytvára ohromnú rozmanitosť života. V tomto rozhovore vám ekológ Erik Baláž priblíži rieku, ktorá ho od detstva inšpirovala k spoznávaniu a ochrane prírody. Dozviete sa napríklad, že povodne predstavujú riziko pre infraštruktúru, ktorú sme vybudovali, no vo voľnej prírode majú obrovský význam. Pozrieme sa spolu na to, čo všetko v Belej a jej okolí žije vďaka špecifickým podmienkam, ktoré vytvára. Dozviete sa aj pár vtipmých zaujímavostí z histórie rieky, ktorá bola pre svoju premenlivosť často príčinou sporov obcí, ktorých hranicu tvorila.

9. Čo by mali chrániť naše národné parky?

14. aprila 2022

Prečo je dôležité chrániť prírodu na veľkých plochách? V tomto diele podcastu sa Erik Baláž vyjadruje k novému nastaveniu národných parkov, v ktorom bude kľúčová ich zonácia. Jadrová zóna, teda zóna s najvyšším stupňom ochrany, by mala tvoriť až 75% územia národných parkov. Dôvodom pre tak veľkú jadrovú zónu je ochrana prírodných procesov, ktoré by v nej mali určovať dynamiku vývoja ekosystémov a mať zásadný vplyv na ich štruktúru, funkcie a biologickú rozmanitosť. V rozhovore Erik pomenúva niekoľko procesov, ktorých ochranu by sme mali brať do úvahy pri tvorbe zonácií… Aby boli naše národné parky nielen miestom, kde sa môžeme ako návštevníci kochať divokou prírodou, ale najmä miestom, ktoré zastáva dôležitú ekologickú funkciu v krajine.

8. Tetrov hlucháň - prežije na Slovensku?

1. aprila 2022

Tetrov hlucháň bol kedysi v našich lesoch úplne bežný vták, no za posledných 60 rokov jeho populácia klesla o viac než 70%. V rozhovore s Erikom Balážom, ekológom a ochranárom, ktorý stojí za viacerými iniciatívami za záchranu hlucháňov, sa dozviete, že ich strácame spolu s prirodzenými lesmi. Naše horské kury totiž potrebujú divokú prírodu - v hustých hospodárskych lesoch jednoducho nedokážu prežiť. Možno vás prekvapia aj zaujímavé fakty zo života hlucháňov - dozviete sa napríklad, načo potrebujú vyvrátené stromy a prečo veľké množstvo predátorov hlucháne neohrozuje. Okrem toho sa s vami Erik podelí aj o napínavé zážitky z pozorovania týchto fascinujúcich vtákov… Príjemné počúvanie! Ak vás hlucháne zaujali, vydajte sa bližšie preskúmať ich život a ideálny hluchání les na náučný chodník Les očami tetrova hlucháňa s našou mobilnou aplikáciou Lesmír!

7. Rozmanitosť - prečo je v prírode tak potrebná?

17. marca 2022

Prečo potrebujeme aby príroda bola rozmanitá?
V dnešnej dobe čelíme kríze biodiverzity, čo znamená, že kvôli ľudskej činnosti a zmene klímy vo svete vymiera množstvo druhov organizmov.
V tomto diele podcastu sa s Erikom Balážom rozprávame o tom, prečo vôbec potrebujeme, aby v prírode bola čo najväčšia rozmanitosť druhov.
Dozviete sa, že každý druh má v ekosystéme jedinečnú úlohu, ktorou prispeiva k správnemu chodu celého ekosystému. Okrem toho však biodiverzita umožňuje prírode adaptovať sa na zmeny - čím rozmanitejší ekosystém, tým viac “možností” má. Erik prichádza s množstvom zaujímavých príkladov zo sveta prírody, ktoré vám pomôžu porozumieť tejto téme. Príjemné počúvanie!

6. Čo nám prinesie reforma národných parkov?

04. marca 2022

Slovenské národné parky čaká reforma, ktorá by mala viesť k efektívnejšiemu menežmentu ich územia a tým aj k lepšej ochrane prírody. V tomto podcaste sa Erik Baláž rozpráva s Marcelom Uhrinom, ekológom a zoológom aktuálne pôsobiacim na Ústave biologických a ekologických vied, ktorý v minulosti pracoval v ochrane prírody aj na pozícii riaditeľa národného parku Muránska planina. V rozhovore sa dozviete či je štátna ochrana prírody pripravená na takúto zmenu a aké kroky je podľa Marcela potrebné urobiť v najbližších rokoch. Národné parky v zahraničí, dokonca aj u našich blízkych susedov, ukazujú, že ak sa menežment nastaví správne, bude z toho profitovať nielen príroda, ale celý región.

5. Akú rolu hrajú lesy v klimatickej kríze?

19. februára 2022

Lesy dokážu efektívne sťahovať uhlík z atmosféry a uskladňujú ho vo svojich telách a v pôde. Nie je však les ako les.

V tejto epizóde sa pozrieme na pralesy aj hospodárske lesy a ich schopnosť nie len sťahovať oxid uhličitý zo vzduchu, ale aj schopnosť ho dlhodobo uskladniť. Vedeli ste napríklad, že až 70% uhlíka v pralese sa nachádza v pôde? Dozviete sa ako dlho zotrváva uhlík v rôznych typov lesov, aj prečo biomasa nie je ekologicky neutrálny zdroj energie.

4. Vtáky - prečo miznú z našej krajiny?

4. februára 2022

V Európe zmizlo za posledné roky 600 miliónov vtákov. Čo sa to deje?
Médiami občas prebehnú šokujúce správy o poklese biologickej rozmanitosti, vrátane rozmanitosti vtákov.

V tomto diele podcastu sa s Jožkom Ridzoňom, odborníkom na vtáky, ktorý sa dlhodobo venuje ich monitoringu, rozprávame o tom, ako sme na tom s vtákmi na Slovensku. Dozviete sa ako sa zmenila naša krajina - poľnohospodárstvo, lesníctvo, rieky či mokrade za posledné desaťročia, aký vplyv majú naše činnosti na populáciu rôznych druhov vtákov, aj čo treba robiť, aby sa stav ďalej nezhoršoval. Pokles vtákov totiž signalizuje, že naša krajina bude horšie odolávať zmenám klímy a zadrží menej vody.

3. Medvede - čo sa nedozviete z médií

20. januára 2022

Aj vy sa obávate medveďov, keď idete do lesa?
Nečudujeme sa. Z médií totiž o medveďoch počujeme len keď sa niečo stane, čo môže vzbudzovať dojem, že na človeka útočia pri každom stretnutí.
Realita je však tomuto obrazu na míle vzdialená…

V tomto diele podcastu vám s Erikom Balážom, ktorý strávil viac než 15 rokov intenzívnym pozorovaním medveďov, priblížime, aké skutočne sú naše najväčšie šelmy. Dozviete sa ako sa správať pri stretnutí s medveďom, za akých okolností medveď môže zaútočiť na človeka, ale aj zaujímavosti z ich života - vedeli ste napríklad, že medvede sa väčšinu času pasú na tráve? Okrem toho vám Erik prerozpráva niekoľko svojich zážitkov s medveďmi (ktoré mimochodom prestal počítať pri čísle 300).

2. Lykožrút - škodca či spasiteľ?

06. januára 2022

O lykožrútovi ste už pravdepodobne veľa počuli ako o obávanom škodcovi, ktorý ničí naše lesy, a s ktorým už desaťročia neustále bojujeme. V tomto podcaste vám prinášame nový pohľad na tohto štvormilimetrového chrobáčika.

Kým pre hospodárske lesy lykožrút skutočne predstavuje hrozbu, pretože sa v nich ľahko šíri a znehodnocuje kvalitu dreva, vo voľnej prírode je veľmi dôležitý. Aká je jeho úloha? Možno vás to prekvapí, no lykožrút paradoxne prináša do lesa viac života. Po lykožrútovej kalamite totiž zomrú stromy - ale nie les ako ekosystém. Keď stromy spadnú, v lese je zrazu viac svetla, čo znamená, že tu dokáže rásť viac druhov rastlín, ako sú čučoriedky, brusnice, maliny - ktoré zase predstavujú potravu pre mnohé zvieratá. Odumreté kmene porastú machom a za pár rokov na nich vyrastie nová generácia stromov. Nemusíte chodiť ďaleko aby ste sa o tom presvedčili - stačí sa ísť pozrieť do Tichej a Kôprovej doliny v Západných Tatrách, kde sa ako na jednom z mála území na Slovensku ponechali lesy po lykožrútových kalamitách na prirodzený vývoj.

Príjemné počúvanie... :-)

1. Čo je les? Ako vyzerali naše lesy v minulosti? Prečo hospodársky les nie je plnohodnotný ekosystém?

21. decembra 2021

Čo si predstavíte, keď sa povie Les?
Stromy rastúce husto vedľa seba? To je obraz typického dnešného lesa.
Lenže… Nie je les ako Les. Lesy plné rovnakých stromov, ako ich poznáme dnes, sú tu len zlomok času. Ako vyzerali predtým, než sme ich začali sadiť?

Pôvodný význam slova les pochádza z anglického “forrist”, čo znamená “za bránou”. Kedysi tento pojem označoval nikomu nepatriace územie. Boli to močiare, stepy, lúky, pustatiny, háje s prastarými stromami, ...jednoducho divočina.

V dnešnom podcaste vás prevedieme cez hospodársky les, divočinu, až do pralesov, ktoré u nás rástli pred 2000 rokmi.

Dozviete sa tiež, že Les nie sú len stromy. Skutočný Les je ako celý živý organizmus - naoko chaotická, no dokonale vyladená spleť vzťahov a súvislostí medzi tisíckami druhov organizmov, ktorý je tu omnoho dlhšie než my ľudia.

Príjemné počúvanie.


V podcaste sa dozviete:

  • čo to znamená, že les je ekosystém
  • ako vyzerali naše lesy v minulosti
  • ako sa hodnota lesov historicky menila
  • v čom je rozdiel medzi hospodárskym a divokým lesom, a prečo hospodársky les nie je plnohodnotný funkčný ekosystém
  • koľko máme na Slovensku dnes lesov a prečo nie sme až taká zelená krajina ako sa hovorí
  • kam ísť, ak chcete vidieť slovenskú “divočinu”